Pizza orkiszowa

Orkisz to takie “starożytne zboże”, które jest spokrewnione z nowoczesną pszenicą. Z tego, co słyszałam, jest łatwiejsza do strawienia, ma więcej białka i błonnika, a przynajmniej dla mnie – ma dużo lepszy smak i konsystencję, niż inne mąki uznawane za zdrowe 🙂 Przed Wami dziś orkiszowa pizza! Prezentowana wersja jest z użyciem wegańskiego sera oraz bez sosu pomidorowego. Ale oczywiście skomponujcie składniki wg. własnych potrzeb i preferencji.

Składniki

  • 3 szklanki mąki orkiszowej – ja najczęściej stosuję jasną
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 2 łyżeczki miodu
  • 7 g suchych drożdży
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli

Wykonanie

W misce umieścić 1 szklankę mąki, wodę, miód i drożdże. Pozostawić do czasu, aż drożdże się spienią. 

Wymieszać pozostałą mąkę, oliwę z oliwek i sól z mieszkanką z drożdżami. Wyrobić mieszankę w misce za pomocą robota elektrycznego wyposażonego w hak do ciasta, dodając więcej mąki w razie potrzeby, aż powstanie miękkie i lepkie ciasto, ok. 15 minut. Umieścić ciasto w misce posmarowanej odrobiną oliwy z oliwek, przykryć ją ręcznikiem i pozostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość, na około 90 minut.

Wyrośnięte ciasto wyrobić i przenieść na lekko oprószoną mąką powierzchnię roboczą. Podzielić na 2-3 kulki, rozwałkować do pożądanego kształtu i grubości, przykryć każdą i pozostawić aż ciasto wyrośnie, ok. 20-30 minut.

Finał

Posypać ulubionymi dodatkami i upiec w min. 250 stopniach przez ok. 10 min.

Fitkulinarnie
Pani Marchewka, bardziej świadoma, dbająca o siebie i innych. Gotuję od zawsze, jest to moja wielka pasja, więc postanowiłam podzielić się z Wami sprawdzonymi recepturami na pyszne, ale jednocześnie zdrowe dania. Znajduję balans pomiędzy smakiem, a odchudzaniem potraw. Przed Wami zbiór przepisów, fit- porad, ale również mądrości inaczej oraz opowieści dziwnej treści. Zapraszam do wspólnej wycieczki przez zdrowe dania okraszone dużą dawką humoru!

Opowieści dziwnej treści Pani Marchewki

Nie było dawno suchara! Ile ważysz? – To sekret! – No cóż, to podaj może przynajmniej pierwsze trzy cyfry.

Taka sytuacja. Także tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *